به شکل کلی طراحی و تعیین تمامی تجهیزات مورد نیاز به منظور راه اندازی و تاسیس خط تولید یک کارخانه در زمینه های مختلف صنعتی را، طراحی خطوط تولید کارخانجات نامیده می شود. طراحی و راه اندازی خطوط تولید کارخانجات مختلف، یک فعالیت و اقدام گروهی بوده و با تلاش کارشناسان متخصص، تحصیل کرده، کارآزموده، متعهد، و با تجربه، به درستی اجرا خواهد شد. تعیین فعالیت، اهداف و تولیدات اصلی کارخانه مورد نظر، یکی از مهمترین و در واقع نخستین اصل از آغاز طراحی هدفمند و کارآمد خطوط تولیدی کارخانجات مختلف به شمار می آید. در واقع طراحی خط تولید کارخانجات تعیین کننده یک رابطه هدفمند، اقتصادی و قابل اجرا در خصوص گردش مواد اولیه به منظور تولید محصولات مورد نظر، چگونگی گردش و فعالیت پرسنل و نیروی انسانی، تعیین انواع تجهیزات مورد نیاز به منظور افزایش تولید، مناسب ترین رابطه فیزیکی میان ماشین آلات و ابزارهای مورد استفاده در خط تولید کارخانه، بهترین و صحیح ترین روش ها و مکان های انبارداری و تعیین تجهیزات و امکانات فنی، خواهد بود.

فرآیند راه اندازی خط تولید در فرآیند آریانا به دو شکل زیر قابل انجام است:

انتقال دانش فنی

شرکت فرآیند آریانا متناسب با تخصص و تجاربی که در حوزه تحقیق و توسعه مواد پلیمری و شیمیایی در طی یک دهه فعالیت کسب کرده است؛ قادر به بررسی و رفع نیازهای شرکت های فعال در این حوزه مطابق با زنجیره ارزش محصولات شرکت از طریق انتقال دانش فنی می باشد. این شرکت همچنین در زمینه مشاوره به منظور راه اندازی خط تولید صنعتی این محصولات پتانسیل لازم را داراست.

 دانش فنی محصولات موجود در شرکت فرآیند آریانا:

 • کربوکسی متیل سلولز
 • کربوکسی متیل استارچ
 • سوپر جاذب کشاورزی
 • گلیکولیک اسید
 • پلی آنیونیک سلولز
 • پلی کربوکسیلات اتر
 • فرمولاسیون چسب های پلی وینیل کلراید
 • پلی الکترولیت

توسعه دانش فنی

یکی از دیگر خدمات شرکت فرآیند آریانا، راه اندازی خط تولید مواد پلیمری و شیمیایی بر اساس نیاز شرکت های متقاضی این حوزه است. این امر در راستای ایجاد دانش فنی محصولات جدید و یا توسعه دانش فنی موجود در شرکت انرژی آریانا خواهد بود. همچین این شرکت از متخصصان مسلط بر ملزومات فرآیند راه اندازی خط تولید صنعتی مواد پلیمری و شیمیایی همچون BFD ، PFD ، PID ، HMI ، PLC ، Workshop layout بهره می برد. که بی شک این مهم باعث افزایش دقت و سرعت در اجرای پروژه و کاهش هزینه های مربوطه خواهد شد.

در ادامه توضیح مختصری در رابطه با فرآیندهای مفهومی و عملیاتی راه اندازی خط تولید داده شده است.

 • (Block Flow Diagram) BFD

بلوک جریان نمودار نقشه‌ای است که به طور کلی و بدون جزئیات خاص ترتیب مراحل در فرآیندرا نشان می‌دهد.

 •  (Process Flow Diagram) PFD

 نمودار جریان روند نشان دهنده جزئیات از فرآیند تولید بلوک جریان نمودار است که در آن موارد مختلفی از جمله جریان مواد پلیمری و شیمیایی، دبی، دما، فشار، لوله کشی فرآیند، شیرها کنترلی، انشعابات فرعی و ترکیب مایعات را نشان می دهد.

 • (Process and instrumentation Diagram) P&ID

نمودار فرآیند و ابزار دقیق، کلیه اطلاعات لازم برای ساخت و بهره برداری کارخانه با تمامی جزئیات شامل داده ها و مشخصات تجهیزات، شماره گذاری و طبقه بندی لوله‌ها، ابزار دقیق در اتاق کنترل، ابزار دقیق و شیرآلات موجود در این زمینه و یادداشت‌های ساخت و نصب می باشد.

 • HMI (Human Machine Interface)

از این ابزار براي مانيتور كردن و مشاهده و تنظیم پارامترهاي دستگاه هاي صنعتي مثل PLC و اينورتر و…. استفاده میشود. در واقع يك مانيتور LCD است كه مي توان آن را برنامه ريزي نمود و همچنين به كمك آن مي توان پارامترهاي مختلف را تغييرداد و سيستم را كنترل نمود.

 • PLC (Programmable Logic Controller)

این ابزار یک کامپیوتر دیجیتال صنعتی است که برای کنترل فرآیندهای صنعتی، نظیر خطوط مونتاژ، تجهیزات روباتیک و هر فعالیتی که نیازمند کنترل با قابلیت اطمینان بالا باشد، طراحی و ساخته شده است.

 • Workshop Layout

جانمایی، تخصص چیدمان تجهیزات و اتصالات خط تولید با هدف ایجاد دسترسی کافی، بهینه سازی فرآیند و کاهش هزینه در محل استقرار تجهیزات خط تولید می باشد.