معرفی محصول

کربوکسی متیل سلولز (CMC) یا صمغ سلولز یک ماده غیر سمی غلظت‌دهنده و محلول در آب است. CMC، یک پلیمر آنیونی است که از سلولز قطعات چوب و دیواره سلولی گیاهان به دست می آید. این ماده یکی از پرکاربردترین مشتقات سلولزی است که با توجه به حضور گروه عاملی کربوکسیل در زنجیره سلولز، قدرت انحلال در آب را برای سلولز فراهم می کند. دامنه ویسکوزیته کربوکسی متیل سلولز از 20 تا 10000سانتی پویز است که با توجه به کاربرد در صنایع مختلف، ویسکوزیته مورد نیاز هر صنعت متفاوت خواهد بود.

کاربرد محصول

با توجه به خواص ذکر شده برای ماده کربوکسی­ متیل­ سلولز (CMC)، این ماده در گریدهای مختلفی تولید شده و هر گرید در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می­گیرد. از جمله صنایعی که کربوکسی­ متیل­ سلولز (CMC) در آن­ها کاربرد دارد، میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  • صنایع غذایی: کربوکسی متیل سلولز در مواد غذایی به عنوان یک بهبود دهنده‌ی ویسکوزیته یا حجم‌دهنده استفاده شده و برای تثبیت امولسیون ها در محصولات غذایی مختلف از جمله بستنی، لبنیات و سس‌ها استفاده می شود.
  • صنایع آرایشی و بهداشتی: کربوکسی متیل سلولز به عنوان یک غلظت دهنده، تثبیت کننده ، ماده تعلیق کننده در کرم ها، لوسیون ها یا شامپوها استفاده می شود و در محصولات مراقبت از مو نیز بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. این اتر محلول در آب همچنین در مواد دندانپزشکی و در خمیر دندان و ژل ها نیز استفاده می شود. 
  • صنایع دارویی: از CMC  دارای درجه خلوص بالا و گرانروی کم برای پوشش قرص های محلول در آب استفاده می شود.
  • صنایع شوینده­: این صنایع بزرگترین مصرف کننده CMC هستند که در مواد شوینده، با توجه به بارهای موجود بر روی زنجیره پلیمر به عنوان یک ماده تعلیق کننده‌ی ذرات خاک طراحی شده است که با دادن بار منفی به ذرات خاک، باعث پاک شدن لباس ها می شود.
  • صنایع ساختمانی: این صنایع بزرگترین مصرف کننده CMC هستند که در مواد شوینده، با توجه به بارهای موجود بر روی زنجیره پلیمر به عنوان یک ماده تعلیق کننده‌ی ذرات خاک طراحی شده است که با دادن بار منفی به ذرات خاک، باعث پاک شدن لباس ها می شود.
  • صنایع نفت و حفاری: CMC  نیز به عنوان یک عامل حجم دهنده کاربرد دارد که در صنعت حفاری نفت به عنوان یک جزء از گل حفاری استفاده می شود؛ زیرا باعث اصلاح ویسکوزیته و باقی ماندن آب در گل حفاری و عدم نفوذ آب به بدنه چاه می شود.

بازار محصول

بر اساس گزارشات بین المللی بازار مصرفی کربوکسی متیل سلولز در سال 2022 میلادی به ارزش 1.8 میلیارد دلار رسیده است. همچنین مطابق با پیش بینی های صورت گرفته بازار مصرفی آن سالانه با نرخ 4 درصد رشد می کند که در نتیجه آن در سال 2028 به ارزش 2.3 میلیارد دلار می رسد.

فرآیند آریانا و محصول کربوکسی متیل سلولز

شرکت دانش بنیان فرآیند آریانا در راستای بومی­ سازی دانش­ فنی و رفع نیاز کشور نسبت به مواد شیمیایی و پلیمری، با انجام مطالعات علمی و آزمایشگاهی دقیق، موفق به کسب دانش ­فنی لازم جهت تولید گرید خوراکی ماده­ی کربوکسی­ متیل­ سلولز (CMC) شده است. لازم به ذکر است با توجه به دارا بودن بالاترین سطح فناوری در تولید گرید خوراکی ماده، این شرکت قادر به تولید سایر گریدها نیز است.