معرفی محصول

کربوکسی متیل استارچ (CMS) ماده شیمیائی بر پایه نشاسته و  محلول در آب بوده و استفاده از آن به دلیل داشتن خواص چندجانبه در صنعت ، ارزان‌تر بودن، در دسترس بودن زنجیره تولید آن در داخل کشور، زیست تخریب پذیر بودن و عدم سمی بودن آن بسیار حائز اهمیت است و توانسته است اخیراً جایگزین برخی مواد تجاری در صنایع مختلف شود. این محصول به دلیل دارا بودن مشخصات فیزیکی و شیمیائی پایه نشاسته اصلاح‌شده، از نقطه‌نظر عملکرد و خواص، هم خاصیت کنترل گرانروی (Viscosity Improver) و هم از نقطه نظر کنترل‌کننده افت صافی (Fluid Loss-Control) و عامل روانکاری، می‌تواند جایگزین مناسبی برای موادی که به‌ صورت جداگانه دارای هر کدام از این خواص هستند،  باشد. کربوکسی متیل استارچ  به دلیل ساختمان فیزیکی مخصوص دارای خواصی چون پایداری در دمای بالا  (High Temperature Stability) و بازدارندگی در مقابل شیل ها و رس ها (Shale Inhibitor)  و تثبیت خواص حتی در محیط های با غلظت بالای نمک است. برخی از خواص کربوکسی متیل استارچ به شرح زیر است:

 • مقاومت در برابر حرارت
 • دوستدار محیط زیست(Environmentally Friendly) بوده و سمی نیست.
 • مقرون‌به‌صرفه بودن به دلیل داشتن خواص چندجانبه و هزینه تمام شده کم مواد اولیه در دسترس
 • سازگار در شرایط نمکی خیلی بالا
 • کاربرد در PH مختلف
 • عامل پراکنده کننده تعلیق ساز در محیط آبی
 • تشکیل پوسته و لایه نازك صافی قابل انعطاف جهت استفاده در پوشش های انعطاف پذیر و شفاف
 • میزان استفاده کمتر نسبت به نشاسته معمولی در بدست آوردن خواص مدنظر

کاربرد محصول

 • صنعت نفت

نمونه با ویسکوزیته بالای این محصول برای ایجاد غلظت و نمونه با ویسکوزیته پایین به عنوان عاملی در کاهش ضایعات فیلتراسیون محلول حاصل از حفاری نفت، کاربرد دارد. در کل این ماده کاربردهایی نظیر: روان کنندگی، کنترل اتلاف مایع، جذب و نگهداری آب در مخلوط گل حفاری، درزگیری دیواره چاه و نوعی چسب برای تثبیت خاک دیواره چاه در صنعت نفت (به خصوص استخراج و حفاری)را دارا می‌باشد.

 • صنایع غذایی

کربوکسی متیل استارچ می‌تواند به عنوان غلظت‌دهنده، امولسیون‌کننده، نگهدارنده و جذب‌کننده آب، تثبیت‌کننده وعامل حفظ شکل و ظاهر (رئولوژی) عمل نماید و به دلیل داشتن چنین ویژگی‌هایی می‌تواند به جای ژلاتین و مواد دیگر استفاده شود . این ماده نه تنها از لحاظ اقتصادی به صرفه است بلکه، باعث حفظ طعم واقعی و تازگی غذا می‌شود و در نهایت مدت زمان قابل مصرف بودن ماده غذایی را بالا می‌برد.

 • صنایع دارویی، آرایشی و بهداشتی

از کربوکسی متیل استارچ به عنوان تغلیظ کننده، تعلیق ساز در خمیر دندان، کرم ها و لوسیون ها و همچنین   پراکنده ساز و تعلیق ساز در مواد شوینده و صابون ها استفاده می گردد.

 • صنایع سرامیکی و ساختمان

این ماده در صنایع کاشی‌ و سرامیک به عنوان تثبیت‌کننده جلا، نگهدارنده و جذب کننده‌‍‌ی آب، تشکیل دهنده‌ی لایه، غلظت دهنده و اتصال دهنده و بهبود دهنده‌ی استحکام قطعه قالب شده استفاده می‌شود. این ماده در شکل گیری و چسبندگی بین لعاب و چینی، ملات نسوز و همچنین زیبایی و درخشندگی محصول نهایی تاثیر گذار است. استفاده از این ماده باعث می‌شود که محصولات بدون هیچگونه ترک و حباب باشند و در نتیجه به شکل زیباتری تولید شوند.

 • صنایع رنگ و رزین و چسب

کربوکسی متیل استارچ به عنوان عامل کنترل ویسکوزیته در رنگ‌های امولسیونی و لاتکسی، پایدار کننده سوسپانسیون و پایدارکننده ذرات کلوئیدی قابل استفاده است. حضور این ماده در رنگ موجب روان شدن ودر نتیجه بهبود حرکت قلم‌مو اثر می‌شود. یکی دیگر از کاربردهای این ماده استفاده از آن در رنگ‌های محلول به عنوان ماده‌ای برای پر کردن منافذ موجود در سطوح منفذدار مانند سطح دیوار گچی است.

 • صنایع نساجی

از جمله خواص این محصول در صنعت نساجی می توان به قابلیت هماهنگ کنندگی تار و پود، نگهداری و جذب آب، غلظت دهندگی در خمیرهای چاپ بر روی منسوجات پارچه‌ای، ماده اولیه در فرایندهای مختلف تکمیل پارچه، ایجاد چسبندگی مناسب برای الیاف و ایجاد استحکام و مقاومت در برابر فرسودگی اشاره نمود.

 • صنایع شوینده ها و صابون ها

از ویژگی‌های منحصر به فرد کربوکسی متیل سلولز این است که دارای حداکثر قدرت حل کردن چرک و چربی است و افزایش مقدار کمی از آن به شوینده‌ها موجب معلق ماندن چرک جدا شده می‌گردد. CMS حدفاصل تار و پود پارچه را پر می‌کند و اجازه نمی‌دهد چرک در لابه‌لای آن جا گیرد و به اصطلاح ازچرک مردگی جلوگیری می‌کند.

 • صنعت نظامی

این محصول در صنایع نظامی به عنوان بخشی از ماده سوختی موشک و حجم دهنده استفاده می گردد.

 • الکترودهای جوشکاری

این ماده به دلیل داشتن خواصی چون تشکیل فیلم نازک، استحکام‌بخشی، غلظت‌دهندگی، روان‌‌سازی و یکدست‌کنندگی در ساخت الکترودهای جوشکاری مورد استفاده قرار می گیرد.

 • تخته‌های چند لایه

این ماده به جهت دارا بودن خواصی چون تعلیق‌سازی ذرات، افزایش استحکام سازه، غلظت‌دهندگی، تثبیت‌کنندگی، مقاومت در برابر گرما، روان‌سازی و یکنواختی توزیع ذرات در سامانه، در صنایع چوب و به خصوص چوب فشرده و تخته‌های چند لایه کاربرد دارد.

 • صنعت باتری

این ماده به جهت دارا بودن خواصی چون پایدارکنندگی، متراکم کردن مواد به عنوان چسب برای مواد موجود در آند در سیستم‌های آبی (اعم از باتری‌­های خانگی و غیرخانگی) مورد استفاده قرار می‌گیرد. مقدار مناسبی از این چسب می‌تواند منجر به افزایش ظرفیت تماس، افزایش طول عمر و کاهش مقاومت داخلی باتری شود.

 • صنایع چرم

این محصول به عنوان عامل پرپشت کننده، بهبود دهنده خواص فیزیکی و مکانیکی سطح، براق کننده و جلا دهنده سطح و محافظ بافت چرم‌های مصنوعی(با توجه به خاصیت تشکیل دهندگی لایه و استحکام بخشی)، در صنایع چرم مصنوعی به کار می‌رود.

 • فرش و موکت

خواص خوب کربوکسی متیل استارچ در ایجاد چسبندگی مناسب و ایجاد یک لایه محافظ بر روی تار و پود نخ های مورد استفاده در تولید فرش و موکت، این ماده را به عنوان یک آهار با کیفیت در صنعت نساجی مطرح کرده است.

بازار محصول

بر اساس گزارشات بین المللی بازار مصرفی کربوکسی متیل سلولز در سال 2021 میلادی به ارزش 1.5 میلیارد دلار رسیده است. همچنین مطابق با پیش بینی های صورت گرفته بازار مصرفی آن سالانه با نرخ 5.5 درصد رشد می کند که در نتیجه آن در سال 2030 به ارزش 2.7 میلیارد دلار می رسد.

شرکت فرآیند آریانا و محصول کربوکسی متیل استارچ

شرکت دانش بنیان فرآیند آریانا در راستای بومی­ سازی دانش­ فنی و رفع نیاز کشور نسبت به مواد شیمیایی و پلیمری، با انجام مطالعات علمی و آزمایشگاهی دقیق، موفق به کسب دانش ­فنی لازم جهت تولید گرید خوراکی ماده­ی کربوکسی متیل استارچ شده است. لازم به ذکر است با توجه به دارا بودن بالاترین سطح فناوری در تولید گرید خوراکی ماده، این شرکت قادر به تولید سایر گریدها نیز است.