معرفی محصول

سوپرجاذب بهداشتی، یکی از مهم ترین سوپرجاذب های مورد نیاز در جهان است که از پلیمریزاسیون اکریلیک اسید تولید می شود. مهم ترین مسئله در تولید گریدهای مختلف این محصول، دستیابی به درجه پلیمریزاسیون مورد نظر و حذف ناخالصی در محصول نهایی است که امکان استفاده در صنایع هدف را میسر می سازد. چراکه وزن مولکولی محصول نهایی، خواص رئولوژیکی و قدرت جذب آب متفاوتی را برای هر گرید ایجاد می کند. مهمترین خواص این محصول عبارت است از:

 1. قابلیت جذب آب تا 400 برابر وزن خود
 2. PH خنثی و نداشتن خاصیت اسیدی
 3. قابلیت جذب همزمان آب و سایر حلالها (الکل)
 4. ماده غیر سمی و بدون ایجاد حساسیت
 5. امکان تولید و فروش به صورت جامد و مایع
 6. عدم حضور حلال سمی در سنتز
 7. پایداری حرارتی در دمای بالا

کاربرد محصول

برای جذب مقدار زیاد آب در پوشک‌های کودکان و بزرگسالان، شرکت‌های تولیدکننده پوشک از مواد جاذب آب با  PH خنثی و مورد تایید استفاده می‌کنند که سدیم پلی اکریلات از مهمترین موارد مصرف این صنایع است.

 • صنایع دارویی

در حال حاضر بسیاری از مواد دارویی به شکل کپسول‌های ژلی وارد بدن انسان شده و در زمان و محل مناسب، مواد دارویی را رها می‌کند. در حقیقت این کپسول‌ها با استفاده از مواد سوپر جاذب از جمله سدیم پلی اکریلات تهیه شده که مواد دارویی در کنار سوپرجاذب قرار میگیرد و پس از جذب آب به شکل کپسول تولید می شوند.

 • صنایع درمانی

جذب و پاکسازی سریع مایعاتی مانند آب و خون در مباحث درمانی از اهمیت بالایی برخوردار است و در صورت بهبود این ویژگی در محصولاتی مانند پدهای بیمارستانی، موجب کاهش میزان مصرف و در نتیجه کاهش هزینه‌های درمانی خواهد شد.

 • صنایع ساختمانی

حضور آب در برخی از مصالح ساختمانی، استحکام مواد مورد استفاده (مانند سیمان و ماسه) را افزایش میدهد. لذا استفاده از سوپرجاذب‌ها از طرفی رطوبت محیط را جذب کرده و از خسارتهای ممکن به برخی نقاط جلوگیری میکند و از طرف دیگر امکان جذب آب بیشتر و رهاسازی در بازههای زمانی طولانی  به منظور حفظ استحکام سیمان نیز وجود خواهد داشت. 

 • صنایع الکتریکی

یکی از موضوعات مهم در بحث صنایع الکتریکی، جلوگیری از نفوذ آب به داخل  کابل‌های الکتریکی است که موجب اختلالات مختلفی در سیستم‌های الکتریکی می‌شود. لذا یکی از کاربردهای سدیم پلی اکریلات، استفاده در لایه‌ی روکش کابل‌های الکتریکی است تا در صورت وجود رطوبت یا آب در محیط، این رطوبت جذب شده و در واقع موجب ضدآب شدن کابل‌های الکتریکی خواهد شد.

 • صنایع تصفیه آب

سدیم پلی اکریلات به دلیل عامل سدیم موجود بر روی زنجیره‌ خود، قابلیت جذب و کنترل آلودگی‌های موجود در فاضلاب را دارد و لذا به همین دلیل می‌توان از این ماده در بحث تصفیه آب استفاده کرد.

بازار محصول

حجم مصرف بازار جهانی سوپر جاذب ها در سال 2021 میلادی، دارای ارزش 8.25 میلیارد دلار بوده است. که بر اساس پیش بینی‌ها رشد 6.27 درصد سالانه در بازار مصرفی این محصول، حجم مصرف سوپر جاذب ها در سال 2030 میلادی به ارزش 14.26 میلیارد دلار می رسد. 

80 درصد از این حجم مصرفی مربوط به سوپر جاذب بهداشتی می‌باشد. به عبارتی ارزش بازار سوپر جاذب بهداشتی در سال 2021 میلادی 6.6 میلیارد دلار بوده است و در سال 2030 متناسب با پیش بینی ها صورت گرفته به ارزش تقریبی 11.5 میلیارد دلار می رسد.

شرکت انرژی آریانا و محصول سوپر جاذب بهداشتی

شرکت دانش بنیان انرژی آریانا در راستای بومی سازی دانش فنی و رفع نیاز کشور نسبت به مواد شیمیایی و پلیمری، با انجام مطالعات علمی و آزمایشگاهی دقیق، موفق به کسب دانش فنی و تولید سوپرجاذب بهداشتی در مقیاس آزمایشگاهی شده است.